Blog

Cestovní pojištění - často kladené dotazy | Top-Pojištění.cz ®

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Nejprodávanější značky a modely aut v Česku: Které to jsou?

Nejprodávanější auta v ČR

Český trh s automobily není tak velký jako například v sousedním Německu či daleké a ohromné Číně. To však neznamená, že by byl méně pestrý. Právě naopak. V Česku se točí různé typy automobilů od evropských po světové značky. Které z automobilek u Čechů vítězí na celé čáře?

Česká republika je známá nejen vynikajícím pivem, šikovnýma “zlatýma” ručičkama nebo ve světě úspěšnými sportovci. Jestli umíme ještě něco docela dobře, je to výroba automobilů, která má v Česku dlouhou tradici. Však také české automobilky mladoboleslavská Škoda a kopřivnická Tatra mají ve světě více než slušnou pověst. A nejsou jediné. Mezi výrobci nákladních a jiných aut jsou známé také značky Avia, Iveco i Zetor.

Které evropské a světové automobilky působí v ČR?

Kromě výše zmíněných tradičních českých značek lze u nás sehnat auta od jiných výrobců. Někteří výrobci aut jsou všeobecně známí po celém světě, jiné značky mají vybudované dobré jména pouze na specifických trzích. To platí například pro trhy se sportovními nebo nákladními vozidly, pracovními stroji apod. 

Mezi celosvětově známé výrobce osobních vozidel, jejichž auta jsou k mání na českém trhu, patří například německý koncern Volkswagen, jehož součástí je celá řada světových značek včetně české Škody, dále americký Ford, úspěšné francouzské automobilky Renault, Citroen a Peugeot. Hodně populární jsou v Česku japonské a jihokorejské značky Mazda, Suzuki, Hyundai nebo Toyota. 

Nejprodávanější značky aut v ČR

Jednoznačně nejúspěšnější automobilovou značkou v Česku je domácí Škoda, která na trhu s automobily drží více než třetinový podíl. Čeští řidiči na škodovku nedají dopustit a model Škoda Octavia je nejoblíbenějším modelem v ČR celkově. Pro Škodu znamenal velký krok moment, kdy se stal členem koncernu Volkswagen, který ji poskytl silné zázemí. 

Zmínit bychom měli také dvě asijské značky, které na českém trhu svá auta nejen prodávají, ale také vyrábí. Jedná se o koncern Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech (TPCA) s továrnou ve středočeském Kolíně a Hyundai, která vybudovala továrnu v Nošovicích na severní Moravě.

Výrobci aut, jejichž auto se v ČR prodávají nejvíce (dle prodeje počtu aut v první polovině roku 2019):

 1. Škoda Auto – 44 090 
 2. Volkswagen – 10 782 
 3. Dacia – 9 032
 4. Hyundai – 8 562
 5. Peugeot – 6 233
 6. Renault – 5 560
 7. Kia – 4 866
 8. Toyota – 4 801
 9. Ford – 4 622
 10. Mercedes-Benz – 3 461
 11. Citroen – 3 312
 12. Seat – 3 251
 13. BMW – 2 741
 14. Opel – 2 717    
 15. Suzuki – 2 123
 16. Mazda – 1 941
 17. Audi – 1 332
 18. Nissan – 1 252
 19. Mitsubishi – 1 213
 20. Volvo – 1 189
 21. Honda – 1 051
 22. Fiat – 965
 23. Jeep – 518
 24. Subaru – 512
 25. Land Rover – 402

Zdroj: Auto.czhttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781

NEJLEVNĚJŠÍ POVINNÉ RUČENÍ

Jsme největší a nejvyužívanější srovnávač a prodejce pojištění v ČR. Naše ceny jsou na úrovni nejnižších cen nabízených samotnými pojišťovnami a to včetně slev a bonusů. Pojišťujeme měsíčně tisíce automobilů a motocyklů, máme u pojišťoven vyjednané zvýhodněné sazby a můžeme vám proto zařídit povinné ručení online za absolutně nejvýhodnějších podmínek na trhu. Zařídíme vám zdarma povinné ručení u pojišťovny, kterou si vyberete.

Spočítat

Všechna pojištění - ČSOB Pojišťovna


ceny

Díky změnám zákona (součástí povinného ručení bude přispívání na provoz hasičů, atd.), došlo v roce 2014 k plošnému zdražení povinného ručení o 10-30 %. ePojisteni.cz však i nadále bude svým klientům nabízet nejnižší ceny na trhu.


POROVNEJTE SI POJIŠŤOVNY

Stejně jako změnou mobilního operátora, také změnou pojišťovny můžete ušetřit poměrně dost peněz. Vyzkoušejte si v naší kalkulačce, o kolik méně můžete za povinné ručení platit.

Naše srovnání povinného ručení je zcela zdarma. Stačí, abyste zadali základní údaje o vozu a jeho vlastníkovi a naše online kalkulačka vám přehledně seřadí varianty povinného ručení od mnoha pojišťoven. Za pár vteřin můžete vybírat povinné ručení z naší široké nabídky.

Zvolené povinné ručení si u nás můžete zdarma také sjednat. Buď sami celý proces dokončíte jednoduše online, nebo s pomocí našich specialistů, kteří se s vámi automaticky spojí a proces Vám pomohou dokončit tak, abyste ještě týž den měli zaslanou zelenou kartu i smlouvu s pojišťovnou a mohli bez problémů vyrazit na silnice. A pokud vám cokoli není jasné, na jakýkoli dotaz vám mile rádi okamžitě odpovíme. Neváhejte nás kontaktovat!

Cestovní pojištění - cestování bez starostí | Klik.cz

Kolik jste ušetřili na povinném ručení?

Úspora 7 655 Kč na povinném ručení a havarijním pojištění
Petra Vršecká, Žďár nad Sázavou
Za povinné ručení pro Škodu Fabia 1.2 platila Petra u nejmenované pojišťovny částku 5 895 Kč. Při porovnání pojišťoven Petra získala nejvýhodnější nabídku od pojišťovny Slavia za cenu 2 290 Kč a zdarma pojištění pokut Kryštof. Zároveň Petře bylo za cenu 1 495 Kč nabídnuto havarijní pojištění vozidel AllRisk, které kryje například škody způsobené odcizením nebo vandalismem a jehož běžná cena je 5 545 Kč. Celkem Petra ušetří 7 655 Kč každý rok.
Chcete také ušetřit?Petra V.ttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781

Kolik ušetříte na povinném ručení?

Cestovní pojištění do 5 min. | ChytryHonza.cz
Objem v cm3Běžná cenaCena s ePojisteni.czGarantovaná úspora
do 1000 cm31 674 Kč818 Kč856 Kč
1001 – 12502 071 Kč1 181 Kč890 Kč
1251 – 13502 128 Kč1 337 Kč791 Kč
1351 – 14003 092 Kč1 714 Kč1 378 Kč
1401 – 16503 150 Kč1 714 Kč1 436 Kč
1651 – 18503 150 Kč1 798 Kč1 352 Kč
1851 – 20004 718 Kč1 798 Kč2 920 Kč
2001 – 25004 718 Kč1 798 Kč2 920 Kč
nad 2500 cm36 838 Kč1 798 Kč5 040 Kč

Kalkulováno pro pojistníka 58 let, bydliště Rožmitál pod Třemšínem, 150 měsíců bez nehody.

Slovo odborníka

Pojištění domácnosti - domu, bytu a nemovitosti | ePojisteni.cz

Vyjednali jsme pro vás u pojišťoven exkluzivní slevy, bonusy a výhody a denně jednáme s pojišťovnami o nových slevách a akcích. Online porovnáním pojištění ušetří naši klienti i přes 10 000 Kč ročně.Miren MemiševičPojišťovací expert, ePojisteni.cz


POVINNÉ RUČENÍ MOTOCYKLŮ

Povinné ručení musejí mít ze zákona zařízené nejen řidiči všech druhů automobilů. Pojistit se musí také majitelé motocyklů. Do kategorie motocyklů spadají veškerá dvoukolová motorová vozidla, tedy motorky, skútry, mopedy, mokiky, kola motorová kola, motorové koloběžky, sidecary, ale také motorové tříkolky a čtyřkolky. Povinné ručení motocyklů poskytuje většina pojišťoven. Podívejte se na povinné ručení motocyklů a porovnejte si jejich nabídky.


CO MÁ VLIV NA CENU?

Je mnoho faktorů, které o ceně povinného ručení rozhodují. Z těch, které se týkají vozidla, ovlivňuje výpočet zejména objem a výkon motoru, nebo stáří vozu. Z faktorů týkajících se majitele auta je to například věk, místo bydliště a zejména počet měsíců, které absolvoval bez zaviněné nehody. Na základě této „šikovnosti“ řidiče udělují pojišťovny řidiči tzv. bonusy, které mohou cenu povinného ručení snížit až o 60 %. Každá pojišťovna pak jednotlivým faktorům přikládá různou důležitost. Vyzkoušejte náš kalkulátor ať zjistíte, na kolik vyjde povinná pojistka auta vás. Najdeme vám levné a zároveň kvalitní pojištění vašeho vozu.


PODLE ČEHO POVINNÉ RUČENÍ VYBRAT?

Cestovní pojištění - často kladené dotazy | Top-Pojištění.cz ®

Pro většinu českých řidičů je nejdůležitější cena. Právě proto také seřazujeme jednotlivá povinná ručení právě podle ceny. Velmi důležitá je ale také výše limitů neboli maximální částka, kterou je vám pojišťovna schopna vyplatit v případě nehody. Pojišťovny nabízejí limity od státem nařízených minimálních 35 milionů až po 150 milionů. Podstatný je ale také například rozsah asistenčních služeb a obzvláště v poslední době se pojišťovny předhánějí i v mnohých dalších přidaných hodnotách, které jejich produkt obsahuje a snaží se tak ulovit zákazníky právě top kvalitou svých produktů. Vyberte si z naší nabídky to, co je nejlepší pro vás.Spočítat
ceny

ttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781

Cestovní pojištění

 • Online srovnání a sjednání
 • Sjednání do 2 minut, sleva až 50 %
 • Můžete sjednat i v den odjezdu
 • Pro cesty autem pojistíme i Vaše vozidlo

VÝSLEDEK
DO 2 MINUT
SLEVA
AŽ 50%

13Zákazníků zde nyní srovnáváÚspory Spočítat cenu

SROVNEJTE NABÍDKY ZA MÉNĚ NEŽ 2 MINUTY!

Sjednejte si naším prostřednictvím nejlevnější cestovní pojištění. Jednoduše si vyberte z naší nabídky a již během několika málo minut můžete pojištěni bezstarostně vyrazit na svoji cestu. Cestovní pojištění platí na území celého světa a jako u každého pojištění které nabízíme, si můžete být jisti vynikajícími cenami.

Allianz
AXA
Union
PVZP
Uniqa
ERV
Slavia

Základní cestovní pojištění kryje veškeré léčebné výlohy. Z tohoto pojištění Vám bude proplacena případná zdravotní péče v zahraničí, která bývá často velmi nákladná a nepojištěný cestovatel by se mohl dostat do velmi nepříjemné situace. Pokud je vaše cesta poněkud rizikovější, anebo prostě jen neradi ponecháváte cokoli náhodě, můžete si vybrat některý z balíčků, obsahujících k základnímu cestovnímu pojištění další možná připojištění.

CO VŠECHNO KRYJE CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ?

Základní balíček cestovního pojištění obsahuje zejména pokrytí léčebných výloh v případě nemoci nebo úrazu v zahraničí. Pojišťovna za vás v takovém případě uhradí:

 • náklady na ošetření,
 • hospitalizaci,
 • léky,
 • nezbytné převozy a repatriaci,
 • převoz tělesných ostatků.

Samozřejmě je možné si cestovní pojištění upravit na míru a přidat si k němu další připojištění (např. pojištění úrazu či pojištění odpovědnosti). Kromě toho existují již hotové balíčky cestovního pojištění podle toho, kam se chystáte:

 • cestovní pojištění na hory,
 • cestovní pojištění na lyže,
 • krátkodobé cestovní pojištění,
 • cestovní pojištění na rok,
 • cestovní pojištění pro studenty,
 • cestovní pojištění pro děti a další.

Podívejte se, jaká další cestovní pojištění si můžete sjednat v případě cestovního pojištění na míru.ttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781

CHYSTÁTE SE DO ZAHRANIČÍ AUTEM?

Ve spolupráci s AXA Assistance jsme pro vás připravili cestovní pojištění Dovolená autem, které kryje i nepříjemnosti spojené s cestou autem. Zahrnuje technickou asistenci (např. když se vybije autobaterie), opravu vašeho vozu na místě, odtah do ČR v případě poruchy i nehody, náhradní dopravu a rozsáhlé asistenční služby. Součástí je samozřejmě i kvalitní cestovní pojištění s vysokými pojistnými limity, které vás bude krýt, třeba když pro vás bude muset letět vrtulník nebo někoho zraníte při sportu.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění.

Dospívající dítě, které nestuduje ani nepracuje, si musí pojištění platit samo - Euro.cz

TUZEMSKÉ CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ – PRO CESTY PO ČESKÉ REPUBLICE

V naší nabídce cestovního pojištění je možnost sjednání cestovního pojištění pro cesty po České republice.

Dovolená v Česku je stále oblíbenější! Stále více z nás si užívá dovolenou, prodloužené víkendy, nebo jen volné dny v tuzemsku. Lidé oceňují především pocit bezpečí, známé prostředí, zážitky, cenovou dostupnost a to, že nemusí řešit ani jazykovou bariéru. Stále oblíbenější je také aktivnější dovolená, při které se alespoň trochu zapotíte, např. v zimě lyžování na českých horách, v jarní a letní sezóně zase výlety po hradech a zámcích, vyhlídkách, lázeňská turistika, kempování, vodáctví, cyklistika a spoustu dalších aktivit.

Říkáte si, na co si budu platitcestovní pojištění při cestách po České republice, když mám od státu hrazenou základní zdravotní péči zdarma?

Odpovědí je, že cestovní pojištění kromě základní zdravotní péče kryje také velké množství dalších rizik, která nemusí zákládní zdravotní péče pokrýt jako např.:

 1. úrazové pojištění (pro případ trvalých následků po úrazu, smrt úrazem, denní odškodné při hospitalizaci následkem úrazu),
 2. pojištění osobních věcí a jiných zavazadel (elektronika, sportovní vybavení),
 3. pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví či majetku (když někde něco při cestách rozbijete, nebo někomu ublížíte),
 4. pojištění asistenčních služeb (turistické informace, telefonická pomoc v nouzi, pojištění právní ochrany),
 5. pojištění základních turistických sportů (jako např. lyžování, cyklistika, plavání,golf, fotbal…a mnoho dalších),
 6. možnost připojištění dalších rizikových sportů (jako např. skoky do vody, skiatlon, jachting, akrobatické lyžování, alpinismus…a mnoho dalších).

Příklady pojištění pro týdenní dovolenou v Chorvatsku pro 4 člennou rodinu:

AXA poj.
Dovolená autem
AXA poj.
balíček Excellent
Allianz poj.
balíček Excellent
Union poj.
balíček Excellent
Cena pojištění1 408 Kč1 008 Kč882 Kč792 Kč
Léčebné výlohy500 000 000 Kč500 000 000neomezeněneomezeně
Asistence (včetně transportu ze sjezdovky)500 000 000 Kč500 000 000 Kčneomezeněneomezeně
Odpovědnost za škodu25 000 000 Kč25 000 000 Kč2 000 000 Kč2 500 000 Kč
Pojištění zavazadel (včetně lyží)40 000 Kč40 000 Kč20 000 Kč40 000 Kč
Oprava vozidla nebo odtah do ČRANOXXX
Oprava vozidlaANOXXX
Náhradní dopravaANOXXX

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ A

dTest: Pojištění nemovitosti a domácnosti - Nezávislé testy, víc než jen recenze

V současné situaci se mění i podmínky cestovního pojištění. Do kterých zemí je bezpečné cestovat a a jaká je jejich epidemiologická situace? Přečtěte si náš podrobný článek, kde zjistíte vše potřebné. Co se týče pojišťoven, některé do balíčku cestovního pojištění zahrnují i náklady spojené s léčbou onemocnění Covid-19, pokud onemocníte v dané zemi, a rovněž i případné náklady na repatriaci. Toto pojištění mají dokonce zahrnuto v ceně zájezdu i některé cestovní kanceláře. Vždy je ale nutné si předem zjistit všechny informace a nespoléhat se pouze na cestovní kancelář, ale mít sjednané i kvalitní cestovní pojištění, které vám v případě nutného zdravotního zákroku pomůže.ttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781

Které pojišťovny poskytují k cestovnímu pojištění také pokrytí nákladů v případě, že v zahraničí onemocníte koronavirem způsobujícím onemocnění Covid-19? Pojištění spojené s náklady na léčení onemocnění Covid-19 se řídí vládními doporučeními a tzv. „vládním semaforem“, který určuje, které země jsou bezpečné a které se pro cestování ještě nedoporučují. Tímto semaforem se řídí i pojišťovny, přičemž většina nekryje léčbu na Covid-19 v červeně označených zemích, které jsou nejrizikovější.

Všechny potřebné informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

mapa rizikových zemí - cestování coronavirus

Ve spolupráci s AXA Assistance jsme pro Vás připravili prémiový produkt, který pokryje vše pro cestu autem. Nejenom, že máte kryté léčebné výlohy, úraz včetně běžných sportů, odpovědnost za škodu. Navíc Vám zajistí odtah vozidla, opravu Vašeho vozidla a dokonce i zajistí náhradní dopravu, abyste mohli pokračovat ve Vaší dovolené, zatímco kryje repatriaci nepojízdného vozidla zpátky do ČR. Takže Vaše vysněná dovolená nebude ohrožena.

CELOROČNÍ CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V naší nabídce najdete také nabídky celoročního pojištění na cesty. Pojištění je možné využít pro všechny typy cest. Je určeno všem, kdo cestují opakovaně v průběhu roku. Jednou se pojistíte a po celý zbytek roku už můžete cestovat bez jakýchkoli dalších starostí s vyřizováním. Sjednte si celoroční cestovní pojištění ještě dnes.

Pro bližší informace se podívejte na cestovní pojištění podle destinací.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ ONLINE NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Naše nabídka je ideální také pro všechny, kteří potřebují pojištění rychle. S námi si vyřídíte pojištění během pár minut, velmi jednoduše online. Nemusíte se zdržovat chozením do pojišťovny a čekáním v dlouhých frontách. Vyberete si z naší nabídky tu, která vám nejvíc vyhovuje (ať již cenou, nebo rozsahem služeb) a zaplaťte kartou, smlouvu i kartičku pojištěnce vám pošleme na e-mail a můžete vyrazit na cestu.

Menu

Vítejte v konečně normální pojišťovně,která je jednoduchá

Cestovní pojištění na hory | Top-Pojištění.cz ®

Kryjeme vám záda v každé situaci

Pojištění
vozidel
Pojištění
majetku
Cestovní
pojištění
Pojištění
odpovědnosti
Pojištění
podnikání
Kromě toho nabízíme i pojištění pro firmy.

Normální je…

Vše rychle a online

Nehodí se vám jít na pobočku? Jsme tu pro vás online kdykoliv potřebujete. Ať už se chcete pojistit, nebo nahlásit škodu.

Jednat spolu na rovinu

Telefon vám u nás vždycky zvedne živý člověk, ne robot. A když máme na lince plno, zavoláme vám zpátky hned, jak to jde.

Mít svobodu odejítttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781

Vaše pojistka má sloužit vám, ne naopak. Smlouvu můžete ukončit kdykoli budete chtít.
Bez poplatku.

Direct – konečně normální pojišťovna

Poštovní pojištění

Jsme tu pro vás v nepříjemných situacíchPojištění vozidel Pojištění vozidelKryjeme vám záda na každém kilometru

 • Vysoké limity pro škody na majetku a zdraví
 • Asistenční služby zdarma
 • Sleva 20 % za online sjednání

Zjistit víceŽivotní pojištěníOchráníme to nejdůležitější, vaše zdravíPojištění domácnosti a stavbyKdyž se nejen doma přihodí neočekávanéCestovní pojištěníPostaráme se o vás všude na světěPojištění odpovědnostiZaplatíme za vás způsobenou škoduPojištění internetových rizikJsme váš štít před hrozbami internetuPojištění právní ochranyUbráníme vaše práva za volantem i v běžném životě

Vylepšete si naše karty

 Pojištění ztráty a krádeže Cestovní pojištění ke kartě

Pomohla vám tato stránka?

AnoNe

Produkty

Informace k produktům

Kontakty

Celoroční cestovní pojištění - AXA

O nás

Pojistka zdraví sice nevrátí, ale může návrat do normálního života ulehčit. Klíčové je nastavení životního pojištění. Podle aktuální životní situace každého člověka.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Lidé si kupují hned několik typů pojistek. Zvykli si pojistit si auto, cesty do zahraničí, sportovní aktivity…

Životní pojistku však mají hlavně pro sebe, pro případ, že by se v jejich životě přihodilo něco neočekávaného a závažného, co by mohlo změnit celý jejich další život.

Na otázky Právu odpověděl ředitel úseku pojištění osob v Kooperativě Petr Procházka.

Jak si tedy správně nastavím životní pojištění?

Důraz na správně a dostatečně nastavená rizika pojištění klademe již dlouho. Pro všechny zájemce o pojištění jsme připravili názorné vysvětlení, jak by rozsah a výše jejich pojištění měly vypadat. Nechceme totiž nabídku odbýt léta používanou zkratkou „Pojistná částka má být ve výši 1–3násobku ročního příjmu“. V některých případech potřebujete mnohem vyšší částku, někdo jiný zase určitý typ pojištění nepotřebuje vůbec.ttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781

Co když potřebuji poradit?

Zkušený pojišťovací poradce ví, jak na to. U nás mu v tom ještě pomůže aplikace, ve které naši poradci podrobně prozkoumají potřeby klienta, a z jejich analýzy vygenerují doporučenou pojistnou ochranu – návrhy pojistných rizik i částky, na jaké doporučujeme pojištění uzavřít. Pokud si podle těchto parametrů klient sjedná pojistnou smlouvu, má jistotu, že je kvalitně pojištěn.

Budu-li konkrétní, pro klienta, kterému vyhovuje život single, neplánuje rodinu, je pojištění pro případ smrti nejspíš úplně zbytečné. Ale pokud je čerstvým otcem novorozence? Pak by takové pojištění pro případ smrti, invalidity nebo vážného onemocnění mělo dítě zajistit na nezbytné minimum až do doby jeho prvního výdělku.

Zamyslet by se nad tím mohli a měli i ti, kteří už pojištění sjednané mají, ale o zajištění takových vážných následků prozatím neuvažovali. Navýšit si limity, upravit rizika nebo rozsah smlouvy mohou kdykoliv.

Zmiňoval jste nastavení rizik, existuje nějaké obecné doporučení, co zvolit?

Je to podobné jako s pojištěním domu nebo bytu. Také si nepojišťujeme rychlovarnou konvici, ale je důležité mít dobře pojištěnou celou domácnost nebo dům. Často se setkáváme s tím, že klientům stačí získat z pojistky peníze za zlomenou nohu nebo za dvoutýdenní neschopenku.

Když nás ale postihne vážná příhoda, jako je například mozková mrtvice, můžeme se ocitnout na dlouhou dobu bez svého obvyklého příjmu. Podle průzkumu společnosti IPSOS, který jsme si v září 2020 nechali zpracovat, 67 procent lidí zná ve svém okolí někoho, kdo prodělal mozkovou mrtvici, a 28 procent lidí dokonce takových osob zná více.

Víte, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění z cestovního pojištění? - 2. díl | ePojisteni.cz

Uvědomují si klienti, že stačí málo a mohou se dostat do vážných finančních problémů?

Každým rokem postihne jen v ČR mozková mrtvice 25 tisíc lidí. Pokud se rychle neobnoví přívod krve a kyslíku do mozku, může dojít k trvalému poškození nebo ke smrti. Že pro takové případy existuje vhodné připojištění, ovšem podle výše zmíněného průzkumu vůbec netuší 80 procent dotázaných, ale po jeho představení zároveň 53 procent lidí tato nabídka zaujala.

Vyšší pojistné plnění může zásadně pomoci dorovnat výpadek příjmů u dlouhodobé léčby, zajistit nadstandardní léčbu nebo lepší a rychlejší rekonvalescenci. Až do konce tohoto roku nabízíme všem zájemcům možnost sjednat si tento typ připojištění s výhodou dvojnásobného pojistného plnění v případě mozkové mrtvice.

Dvojnásobek sjednané pojistné částky nabízíte už poněkolikáté, osvědčilo se vám to?

Úkolem pojišťoven mimo jiné je, aby šířily osvětu, protože vážné onemocnění, jako je například i mozková mrtvice, dokáže lidem změnit život. Zároveň chceme podporovat naše klienty v zájmu o skutečně důležitá pojištění a pojistná rizika, tedy nabízet taková řešení, která v těžkých životních chvílích mohou skutečně zásadně pomoci a podpořit je.

Časově omezené akce, v rámci kterých získají klienti při sjednání daného rizika možnost dvojnásobné výplaty pojistného plnění, připravujeme pravidelně několik posledních let. Ve všech případech se nám historicky dařilo výrazně, a především dlouhodobě, navýšit zájem o takový typ pojištění.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění už nepočká

I přes vysokou úroveň zdravotnictví stále v České republice existují skupiny pacientů, pro které je dostupnost k léčbě komplikovaná a mnohdy omezená. Na vině nejsou lékaři ani odborníci zaměřující se na výzkum v oblasti léčiv, ale legislativa. Současné znění zákona o veřejném zdravotním pojištění (č. 48/1997 Sb.), která upravuje mimo jiné úhradu léčby ze strany pojišťoven, neodpovídá dynamickému rozvoji v oblasti vývoje moderních léčiv. Novelu zákona, kterou se nyní zabývají poslanci, je třeba schválit v tomto volebním období, jinak hrozí další zdržení nové, potřebné legislativy.

Některým ze vzácných onemocnění, tedy nemocí týkající se jednoho z dvou tisíc lidí, trpí v Evropě více než 30 milionů lidí, tedy jeden ze 17. Například pro pacienty se vzácným onemocněním nebo pacienty vyžadující vysoce inovativní léčivé přípravky (VILP) je nyní získání moderní léčby velmi komplikované, zdlouhavé, a především zcela nepředvídatelné.

Vývoj léku je jen začátek

České pojištění - Ověřený zprostředkovatel pojištění

Po výzkumu a vývoji léčiva (nejen) pro tyto pacienty je třeba lék registrovat, ať již na státní, nebo evropské úrovni. Dále je nutné léčbu v rámci jednotlivých států zařadit do systému veřejného zdravotního pojištění. V České republice ale v současné době existují omezení, která systematický vstup do režimu úhrad zdravotních pojišťoven neumožňují.

Systémový přístup nyní chybí

Pacienti se vzácným onemocněním v současné době získávají úhradu léčby cestou dočasné úhrady vysoce inovativního léčivého přípravku (VILP), nebo skrze úhradu léčiva prostřednictvím § 16 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. „Současný stav se musí změnit, protože je k pacientům velmi nevlídný. § 16 měl původně sloužit jako provizorní řešení k výjimečným úhradám. Stal se z něho ale jakýsi podivný standart, ovšem naprosto nevyhovující pro pacienty. Pacient je v neustálé nejistotě, jestli lék dostane, jestli ho dostane včas a jestli bude lék hrazen,“ popisuje současný stav prof. MUDr. Vlastimil Válek, člen výboru pro zdravotnictví v poslanecké sněmovně ČR.

Posuzování podle paragrafu 16 totiž může trvat měsíc i déle. Léčba musí být navíc schválena nejen před nasazením, ale také během jejího průběhu. Pacient dnes tedy nemá jistotu, že se k potřebnému léku dostane a že mu bude léčba poskytována tak dlouho, jak bude třeba. Proto je nezbytně nutné dokončit novelizaci stávající legislativy.

Největší změny za 13 let

Novela by měla přinést změny nejen v oblasti vysoce inovativních léčiv a léčiv na vzácná onemocnění, ale také v úhradách zdravotnických prostředků a hrazených zdravotních služeb, k reformě by mělo dojít i v úhradách ortodontické a stomatologické péče, či některých procesních záležitostech.

„Nejdůležitější část toho zákona je podle mého názoru ta, která se zabývá vstupem nejmodernějších léků na český trh a jejich dostupností pro pacienty v české republice. Abychom trošku snížili zátěž individuálních žádostí o každé schválení zdravotní pojišťovnu na §16. Aby ten lék prošel nějakým systémovým hodnocením. A pokud se zjistí, že je opravdu účinný a efektivní, tak má být pacientům k dispozici. Tohle je hlavní poselství novely z lékové části,“ hodnotí význam novely bývalý náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel, který zaštiťoval vznik novely jako předseda pracovní skupiny, která tvořila největší části zákona.

Novela zvýší dostupnost léčiv

V oblasti léků na vzácná onemocnění je cílem novely zákona vytvoření systémových pravidel tak, aby docházelo k úhradě léčby bez nutnosti individuálního posuzování na základě paragrafu 16, případně registrace jako vysoce inovativního léčivého přípravku. Léčba se tak dostane k potřebným pacientům včas. Důležité je také zajistit, aby se do procesu vstupu do systému úhrady více zapojili ti, jichž se léčba týká. Navrhovaným řešením je nový Poradní orgán složený ze zástupců státu, zdravotních pojišťoven, odborných lékařských společností a pacientských organizací.


Zákon o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb., § 16

Paragraf 16 je nástrojem, který pojišťovnám umožňuje ve výjimečných případech hradit léčivé prostředky na vzácná onemocnění a vysoce inovativní léčivé přípravky, pro něž úhrada nebyla dosud stanovena:

(1) Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.

(2) S výjimkou případů, kdy hrozí nebezpečí z prodlení, je poskytnutí zdravotních služeb podle předchozího odstavce vázáno na předchozí souhlas revizního lékaře.ttps://espolupracecz.go2cloud.org/aff_c?offer_id=126&aff_id=21781